VIDEO

Telewizja internetowa – jak to działa?

Współcześnie możemy wygodnie, za pośrednictwem telewizora czy laptopa filmy z sieci. Setki stron oferują nam telewizje na żądanie lub kanały, gdzie darmowe filmy online są dostępne całą dobę.

Czym jest True VOD?

True VOD to specjalny rodzaj wideo na żądanie, w którym każdy użytkownik może odbierać osobny strumień wideo pod kontrolą. Widzowie mają swobodny wybór, aby rozpocząć, zatrzymać, wstrzymać, odtworzyć i przesłać zawartość wideo. W takim przypadku widzowie zazwyczaj płacą opłatę za każdy oglądany kanał. Nieco inaczej działa Near Video on Demand (NVOD): Ten typ wideo na żądanie jest podobny do prawdziwego VOD, ale w tym przypadku widzowie nie mają żadnej kontroli nad oddzielnym strumieniem wideo. Z kolei bezpłatne wideo na żądanie, to odmiana VOD, gdy widzowie nie muszą płacić, jeśli chcą obejrzeć film. W większości systemów VOD, zanim jednak obejrzymy darmowe filmy online, musimy obejrzeć szereg reklam.

Inne formy telewizji internetowej

Telewizja z przesunięciem w czasie pozwala abonentom oglądać później transmisje na żywo, aby mogli je odtwarzać i wznawiać według własnego uznania. Wybrane kanały telewizyjne są nagrywane, aby można je było oglądać w dogodnym momencie. Istnieje też oczywiście telewizja na żywo. To programy telewizyjne, programy poranne, programy sportowe, wiadomości, które jednocześnie są transmitowane w programie telewizyjnym tradycyjnej telewizji, jak też w sieci. Szerokopasmowa sieć IPTV może obsługiwać wszystkie te usługi. Operatorzy sieci są zainteresowani wykonywaniem wszystkich tych usług przy użyciu tej samej technologii dostępu, zwanej Protokołem Internetowym (IP), gdzie IP pełni funkcję hosta dla całej komunikacji.

Jak to działa?

Środkami do przesyłania tych usług może być kabel światłowodowy, konwencjonalny kabel lub nadajnik satelitarny. Głównymi protokołami używanymi w IPTV są HTTP (Hypertext Transfer Protocol), IGMP (IP Group Membership Protocol) i RTSP (Real-time Streaming Protocol). HTTP jest protokołem używanym przez przeglądarki do komunikacji z serwerami i komputerami w celu przesyłania danych. Live TV korzysta z protokołu IGMP w wersji 2 do łączenia telewizorów ze strumieniem multiemisji i przełączania się na inny strumień multiemisji, natomiast RTSP jest używany w usługach wideo na żądanie. Protokół transmisji w czasie rzeczywistym zapewnia format pakietu do dostarczania treści audio i wideo przez sieci IP. Protokół służy do przesyłania strumieniowego kanałów kontrolowanych przez protokół przesyłania strumieniowego RSTP. RTP jest powszechnie stosowany w niektórych usługach multimediów strumieniowych, w tym w telefonii i wideokonferencjach.