VIDEO

Jak oglądać telewizję internetową?

Telewizja internetowa całkowicie zrewolucjonizowała pojmowanie telewizji w ogóle. Dziś nie musimy już czekać cały tydzień na swój ulubiony odcinek serialu, czy być zdanym na film, który akurat chce nam pokazać nadawca. Wystarczy dostęp do telewizji internetowej i możemy oglądać programy czy filmy online, gdzie chcemy i co najważniejsze dla naszej wygody – kiedy chcemy.

Co będzie nam potrzebne?

Aby oglądać telewizję internetową, potrzebujemy przede wszystkim dostępu do Internetu. Wymagana przepustowość łącza IPTV dla łącza dostępowego wynosi 4 MBPS na kanał dla SDTV i 20 MBPS dla HDTV. W przypadku wideo na żądanie wymagana przepustowość to 25 MBPS dla wysokiej jakości wideo. Funkcja STB polega na konwersji podatnego przychodzącego sygnału na sygnał wideo, który użytkownik może oglądać na telewizorze przy pomocy kabla HDMI lub AV, a obecnie nawet przy połączeniu Wi-Fi. Jeden koniec STB jest podłączony do telewizora, podczas gdy drugi koniec jest połączony z Internetem za pośrednictwem routera lub modemu za pomocą kabla złącza RJ45, który zapewnia szybką łączność z Internetem w domu. Dekoder można łatwo podłączyć do tabletu lub smartfona za pomocą sieci Wi-Fi LTE.

Telewizja internetowa obsługuje zarówno usługę wideo na żądanie (VoD), która jest emisją pojedynczą, jak i telewizję na żywo, która jest usługą multiemisji. Aby oglądać te aplikacje, szerokopasmowa stała lub bezprzewodowa sieć IP jest połączona za pośrednictwem urządzeń ze wbudowanym systemem operacyjnym, takich jak tablety, smartfony, konsola do gier, komputer i przystawka STB. Aby oglądać te usługi, kompresja wideo odbywa się za pomocą kodeka generowanego przez H.263 lub H.264, a kompresja audio jest wykonywana przez kodek generowany przez MDCT, a po tej enkapsulacji za pomocą strumienia transportowego MPEG lub pakietów RTP do transmisji telewizyjnej na żywo i zapisanych VoD usługi.

Jakie protokoły są wykorzystywane?

W przypadku strumieniowego przesyłania wideo przez usługodawcę stosuje się protokół IGMP. Służy również do zmiany kanału transmisji strumieniowej na żywo z jednego kanału na inny. Trasowanie w sieci odbywa się za pomocą niezależnej od protokołu multiemisji (PIM), która wykonuje dystrybucję kanałów telewizyjnych od źródła do docelowego klienta końcowego, który chce oglądać zawartość. Do przeglądania treści na żądanie służy protokół transportu w czasie rzeczywistym (RTP) przez UDP. Zastosowaną tutaj metodą enkapsulacji jest strumień transportowy H.222 przez TCP. W przypadku internetowej emisji pojedynczej i multiemisji do oglądania na żywo wykorzystywany jest RTP przez TCP lub UDP poprzez wdrożenie RTSP przez TCP do celów konfiguracji i kontroli. Aby oglądać lokalną zawartość, podłączając telewizor za pomocą przystawki STB i grając w grę online, używa się UPnP AV przez HTTP przez TCP lub UDP.

Hybrydowy IPTV

Ze względu na wzrost popytu na oglądanie internetowych witryn wideo, takich jak YouTube, zwykli operatorzy telewizji satelitarnej i kablowej opracowują rozwiązanie, które utrzyma ich działalność, umożliwiając użytkownikom oglądanie wideo w Internecie wraz z kanałami telewizyjnymi w telewizji zestawy. Hybrid IPTV jest dobrym rozwiązaniem, aby sprostać wymaganiom użytkowników oraz operatorów telewizji płatnej. Jest to połączenie konwencjonalnych usług telewizyjnych z wideo na żądanie w oparciu o sieci IP. Hybrydowy dekoder STB umożliwia łączenie treści z różnych źródeł, takich jak kanały telewizji kablowej i satelitarnej, z treściami wideo, które mają być dostarczane w sieciach IP za pośrednictwem połączenia Ethernet w urządzeniu. Teraz klient telewizji może oglądać zarówno kanały telewizyjne, jak i treści wideo z szerszej gamy dostępnych bibliotek, bez potrzeby posiadania dodatkowej infrastruktury. Dzięki hybrydowym przystawkom telewizyjnym IPTV można również uzyskać dostęp do kilku zaawansowanych rodzajów usług, takich jak powtarzanie programu telewizyjnego, gry online, zakupy, mrugnięcia online, oglądanie gier na żywo ale również możemy oglądać seriale czy filmy online.